Урбано одводњавање [m3х2уо]

Студијски програм
Грађевинарство
Врста и ниво студија
мастер академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
4
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Аудиторна предавања са и без презентационе технологије. Методске јединице праћене су одговарајућим описним и рачунским примерима или примерима пројеката из праксе који се анализирају у SWMM софтверу.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
0
50
50
0
0
Циљ предмета

Упознавање са градским хидролошким циклусом и ефектима које кишне воде својим деловањем узрокују у градовима. Схватање значаја заштите од кишних и површинских вода у насељима и основних принципа израде концепције заштите и управљања градским водама.

Исход предмета

Оспособљеност студената за сакупљање подлога, самосталну обраду и анализу метеоролошких и хидролошких података, прорачун отицаја кишних вода са урбанизованих површина и пројектовање елемената система за одвођење кишних вода и контролу контролу квантитета и квалитета кишних вода.

Садржај предмета

Увод – предмет и значај области. Хидролошки циклус у урбаним срединама и промене природног водног биланса и режима течења. Принципи одводњавања урбаних површина, саобраћајница и аутопутева и интеракција система за одвођење кишних вода са другим инфраструктурним системима и градским водотоцима. Рачунске кише и протицаји за пројектовање објеката и система. Хидраулика објеката у систему за прихватање и одвођење кишних вода. Упознавање са јавно доступним софтверским пакетом SWMM (Storm Water Management Model), који омогућава формирање математичког модела и континуалну симулацију квантитета и квалитета отицаја у урбаним срединама. Решавање различитих проблема из области урбаног одводњавања применом SWMM софтвера. Посебну целину у практичној настави представља формирање математичког модела канализационог система који су студенти димензионисали у оквиру годишњег задатка у оквиру предмета „Канализациони системи“. Формирани математички модел ће се искористити за детаљну анализу разматраног канализационог система и потврду испуњења пројектних критеријума.

Литература

Г. Хајдин: Основе хидротехнике, Грађевински факултет, Београд, 2002.

Ј. Деспотовић: Каналисање кишних вода, Грађевински факултет, Београд, 2009.

Ј. Плавшић, З. Радић: Инжењерска хидрологија – решени задаци, збирка, Београд, 2015.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011