Позивамо вас да погледате презентацију катедре!
Катедрa организује наставу, научна истраживања и пружа консултантске услуге у области грађевинске хидротехнике и еколошког инжењерства. У основне делатности спадају пројектовање, изградња и одржавање хидротехничких система и објеката, као и процена њиховог утицаја на животну средину. На Катедри се изучавају следеће области:
• снабдевање водом насеља и индустрије (изворишта, цевоводи сирове воде, постројења за прераду воде и дистрибутивне мреже)
• уређење водотока (стабилизација корита, одбрана од поплава, пловни путеви и пристаништа)
• хидроенергетско коришћење вода (пројектовање прибранских и деривационих хидроелектрана, водостана, тунела и цевовода)
• хидротехничке грађевине (бране са евакуационим органима, опточни тунели, водозахвати, акумулације итд.)
• хидротехничке мелиорације – наводњавање и одводњавање (пројектовање црпних станица, система за заливање, дренажа, канала итд.)
• пречишћавање и заштита вода (третман отпадних вода, контрола испуста загађивача, каналисање насеља и индустрије)
• инжењерска и физичка лимнологија (мерење и моделирање сезонских промена показатеља квалитета воде и трофичности језера и вештачких акумулација)
• мерење, моделирање и третман кишног отицаја (процена просторне и временске расподеле количина и квалитета вода које отичу са урбаних сливова, пројектовање мера за повећање времена концентрације слива и биофилтера за уклањање микрополутаната )
• мерења у хидротехници (мерења хидрауличких и хидролошких величина у лабораторијским и теренским условима)
• еколошко инжењерство (процена утицаја хидротехничких радова и објеката на животну средину, ремедијација депонија, јаловишта, језера итд.)
• хидроинформатика и оптимизација водопривредних система (пројектовање хидроинформационих база података и модела за оптимално управљање великим водопривредним системима и дистрибутивним мрежама)
Основу наведених стручних дисциплина чине теоријски предмети, као што су механика флуида, хидраулика и хидрологија, које предају наставници са Катедре.
Поред извођења наставе, чланови Катедре су ангажовани у научним истраживањима на пројектима финансираним од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и пројекатима финансираним из међународних фондова. Чланови Катедре се баве реализацијом стручних студија и пружањем консултантских услуга у привредним пројектима преко Института за хидротехнику и водно-еколошко инжењерство.
У ингеренцији Катедре су четири лабораторије које се користе у настави, истраживањима и у сарадњи са привредом:
• Лабораторија за санитарну хидротехнику
• Лабораторија за механику флуида и мерење запремине протекле течности
• Лабораторија за хидраулику и уређење водних токова
• Лабораторија за хидрометрију и хидрологију
Од 2012. године Катедри је придружена и Катедра за одрживо еколошко управљање водама (UNESCO Chair in Water for Ecologically Sustainable Development), под покровитељством UNESCO-а. Основни циљ је унапређење образовања и мултидисциплинарних истраживања на пројектима из домена водних ресурса које се постиже сарадњом са суседним земљама, земљама Централне Азије и бившим чланицама СССР-а. Сарадња са Универзитетом у Азербејџану и са Казахстанским националним техничким универзитетом већ је достигла оперативни ниво на пољима размене студената и припреме заједничких пројеката.
Катедра руководи и међународним регионалним центром за урбано одводњавање (IRTCUD – International Research and Тraining Cеnter for Urban Drainage), који је основан под покровитељством UNESCO-а и чије је седиште на Грађевинском факултету у Београду.
Заједно са Универзитетима из Атине, Букурешта и Љубљане, Катедра организује програм међународних последипломских студија EDUCATE (http://www.water-msc.org/). Студије, засноване на концепту учења на даљину, трају две године, а целокупна настава се спроводи преко веб е-learning веб платформе. EDUCATE је започет 2007. године као део INTEREG III B CADSES пројекта и до данас се настава успешно спроводи.
Катедра има успешну дугогодишњу сарадњу са неколико познатих универзитетских центара у иностранству: Империјал Колеџом из Лондона, универзитетима из Хамбурга, Кјота, Абердина, Екситера, Мелбурна, Хокаида, Калгарија, Козенцe итд.
Катедра је успоставила успешну сарадњу са домаћим и међународним струковним удружењима на активностима у организацији домаћих и међународних конференција и спровођењу курсева континуалног учења за инжењере из праксе.