
1. СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Студијски програм мастер академских студија Геодезија траје четири семестра и вреди 120 ЕСПБ. Академски назив који се стиче по завршетку студија је мастер инжењер геодезије.
Студијски програм се састоји од сва изборна подручја (модула):
• геодезија,
• земљишни информациони системи и управљање непокретностима.
Мастер академске студије из геодезије конципиране су као продубљивање академских компетенција студената који су завршили основне студије геодезије. Два модула имају заједничке предмета од 30 ЕСПБ поена и то: Рачун изравнања - напредни курс, Референтни геодетски системи, Геодезија у просторном планирању и урбанизму, Системи база података и инфраструктуре просторних података, Објектно орјентисано програмирање и Методологија пројектовања у геодезији и геоинформатици, као и завршни, мастер рад у износу од 28 ЕСПБ поена. Поред тога у структури предмета на оба модула заступљене су специфичне области геодезије које не представљају свакоднедвну инжењерску праксу већ комплексне области које захтевају додатна знања за њихово сагледавање и решавање.
Модул Геодезија садржи поредмете који се односе на три области геодезије: Теоријска геодезија, Геодетски премер и Инжењерска геодезија. У оквиру Теоријске геодезије изучавају се: теорија сателитског позиционирања, физичка геодезија, геодетска астрономија, обезбеђење квалитета референтних геодетских мрежа, примена стандарда у референтним системима и глобални геопотенцијални модели. У оквиру области Геодетског премера изучавају се: оптимизација у геодетском премеру, методе претходне анализе, државни премер и прописи, прецизно апсолутно позиционирање и пројекат из геодетског премера. У оквиру Инжењерске геодезија изучавају се: деформациона анализа инжењерских објеката, пројектовање геодетских радова у инжењерству, геодезија у индустрији, геодезија у инфраструктурним пројектима, пројекат из инжењерске геодезије, ласерско скенирање, инжењерска фотограметрија, терестричко ласерско скенирање у инжењерству и моделирање објеката у 3D простору. За све три наведене области Геодезије, изучавају се неопходне општеобразовне теоријске основе: дигитална обрада сигнала, механика у геодезији и основе менаџмента и управљање пројектима у геодезији. Посебна пажња се посвећује практичној настави из геодезије и стручној пракси.
Модул Земљишни информациони системи и управљање непокретностима садржи предмете који се односе на две области: Земљишни информациони системи и Управљање непокретностима. У оквиру Земљишних информационих система изучавају се: физички принципи даљинске детекције, даљинска детекција, геостатистика, ласерско скенирање, инжењерска фотограметрија, терестричко ласерско скенирање у инжењерству, геовизуелизација, примењена даљинска детекција, веб ГИС, веб картографија, базе података - напредни курс, пројектовање геоинформационих система, локацијски базирани сервиси, моделирање објеката у 3D простору, програмирање у PL/SQL-у, ГИС програмирање и Наука о просторним подацима. У оквиру области Управљање непокретностима изучавају се:
правне основе управљања непокретностима, анализа тржишта и улагање у непокретности, комасација, пројекат обнове катастра, пројекат урбане комасације, комунални информациони системи, инфраструктура и природни ресурси, управљање урбаним земљиштем, интегрисани рурални развој и преговарање и комуникација. За обе наведене области изучавају се и заједничке основе: увод у интернет технологије и веб програмирање, катастар - напредни курс, дигитална фотограметрија, процена вредности непокретности, дигитална обрада сигнала и основе менаџмента и управљање пројектима у геодезији. Студентима је омогућено да кроз велики број предемета изаберу уже области интересовања. Садржај предмета је савремен и омогућава студентима овладавање најновијим технологијама. Посебна пажња је посвећена стицању практичних исукстава, где студенти кроз реализацију практичних задатака и обавезну стручну праксу, проверавају и утврђују стечена знања и стичу вештине у раду са стандардном опремом и софтверским алатима.
2. СВРХА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Основна сврха студијског програма мастер академских студија је образовање студената за професију мастер инжењера геодезије у области геодетско инжењерсво. Знања, вештине и компетенције које стичу свршени студенти овог студијског програма су релевантне за захтеве привреде и друштва, а истовремено им омогућавају наставак образовања на нивоу докторских студија, истог или неког од сродних програма, у истој високошколској установи или на некој сродној високошколској установи у свету.
Мастер академске студије геодезије су конципиране тако да се директно наслањају на претходно стечено знање на основним академским студијама. На нивоу мастер академских студија образују се специјализовани кадрови који су у могућности да изврше широк спектар сложених послова из области геодезије, земљишних информационих система и управљања непокретностима. Специјализовани кадрови могу да учествују у мултидисциплинарним научним и привредним пројектима у којима постоји потреба за знањима и вештинама из области геодезије.
Мастер академске студије геодезије одликују интердисциплинарност, односно постоје везе овог студијског програма са програмима инжењерских, правних, економских и организационих дисциплина на Универзитету у Београду, па на тај начин студијски програм доприноси бољој интеграцији високошколског ситема образовања у Србији.
3. ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Основни циљ студијског програма је стицање знања, стручности и вештина за рад на креативним, специфичним практичним пословима у:
• основним геодетским радовима (облик и величина Земље, спољашње гравитационо поље, навигација, геодинамика),
• државном премеру и катастру непокретности,
• картографској делатности,
• инжењерско техничким областима,
• управљању непокретностима.
Поред наведеног студијски програм ће допринети и остварењу следећих циљева:
• постизању неопходног нивоа знања из области геодезије, земљишних информационих система и управљања непокретностима,
• стицању неопходних практичних знања у решавању конкретних високо стручних проблема,
• развој склоности ка организацији посла, истраживачком и тимском раду,
• обезбеђивању услова за наставак даљег школовања на докторским студијама,
• припремање за професионално ангажовање кадра на домаћем и страном тржишту.
4. КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
4.1 Савладавањем студијског програма студент стиче следеће опште способности:
- анализе, синтезе и предвиђања решења и последица примене геодетских метода и поступака у просторном планирању, урбанизму, моделовању система и геодетских мерења;
- дефинисања просторне базе података и концепатаразвоја инфраструктуре просторних података и примене метода и поступака пројектовања и извођења геодетских радова;
- развоја критичког мишљења и приступа у решавању сложених проблема укључујући и примену истраживачке методологије, развоја комуникационих способности и спретности и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
- контролисања рада и вредновања резултатадругих ради унапређивања постојеће праксе;
- примене знања у пракси у складу са професионалном етиком.
4.2 Савладавањем студијског програма студент стиче следеће предметно-специфичне способности
Модул Геодезија:
- решавања проблема геодетског позиционирања, формулисања алгоритама и коришћења напредних софтверскихалатау обради просторних података и рачунањана физичкој површиу различитим референтним системима, израде потребних прорачуна за пројектовање и оптимизацију геодетских мрежа, моделовања деформација објеката и израде пројекатаи елабората геодетских радова, анализе и обраде дигиталних и аналогних сигнала, дефинисања концепата геодетске астрономије, креирања глобалних геопотенцијалних модела (ГГМ) и примене ГГМ у одређивању геоида и квазигеоида на одређеној територији.
Модул Земљишни информациони системи и управљање непокретностима:
- решавања конкретних проблема дигиталне фотограметрије и даљинске детекције, развоја локацијски базираних сервиса, равоја и прилагођавањасофтвера за рад са геопросторним подацима, пројектовања геоинформационих система, ласерског скенирања, рада са просторним подацима коришћењем веб технологија, катастра непокретости, комасације, комуналних информационих система, вредновања непокретности, анализе тржишта и улагања, формулисања алгоритама и коришћења напредних софтверских пакетаупројектовању обнове катастра, урбане комасације, земљишних и комуналних информационих система.
4.3. Исходи учења се описују према дескрипторима исхода учења националног оквира квалификација.
Знања
Модул Геодезија
- дефинишу, анализирају и критички вреднују геодетске радове у урбанизму, једноставније моделе програмирања, принципе пројектовања и оцене квалитета геодетских мрежа, референтне системе, просторне базе података, геоинформатичке стандарде, структуруи методологију пројектовања, изворе грешака мерења, функционале аномалијског потенцијала, моделе деформација објеката, дигиталне и аналогне сигнале, геодетске радове при монтажи и градњи објеката, геопотенцијалне моделе у одређивању геоида и квазигеоида, фотограметријске методе прикупљања просторних података ипринципе примене технологије ласерског скенирања.
Модул Земљишни информациони системи и управљање непокретностима
- дефинишуи критички вреднују основне принципе и техникедигиталне фотограметрије и даљинске детекције, локацијски базираних сервиса, равоја и прилагођавањасофтвера за рад са геопросторним подацима, пројектовања геоинформационих система, ласерског скенирања, рада са просторним подацима коришћењем веб технологија, катастра непокретости, комасације, комуналних информационих система, вредновања непокретности, тржишта непокретности и улагања у непокретности.
Вештине
Модул Геодезија
- реализују геодетске радове у урбанизму, решавају проблеме дефекта ранга у моделима обраде мерења, користе уређаје и опрему за прикупљање просторних података и програме у обради и анализи геодетских мерења и података даљинске детекције, срачунају неопходне редукције мерења на одговарајућу референтну површ, креирају геодетске пројекте и елаборате, примењују геопотенцијалне моделе у одређивању референтних површи висина, израђују и вреднују квалитет дигиталног модела терена и објеката, оптимизују пројекте геодетских мрежа и реализују референтне геодетске оквире премера.
Модул Земљишни информациони системи и управљање непокретностима
- израђују и реализују пројекте прикупљањаи обраде просторних података применом дигиталне фотограметрије и даљинске детекције, учествују у развоју и имплементацији локацијски базиранихсервиса, ГИС-а и земљишнихинформационих система, користевеб технологијезарад са просторним подацима, прикупљају и обрађују податке о терену и објектима применом ласерског скенирања, рализују пројекте из катастра, комасације, комуналних система и масовне процене вредности непокретности.
Способности и ставове (оба модула) :
- самостално воде пројектовање и реализацију најсложенијих пројекта прикупљања просторних података и израдутехничке документације у областима Геодезијеи Земљишних информационих система иуправљања непокретностима;
- планирају и реализују научна и примењена истраживања из области Геодезијеи Земљишних информационих система и управљања непокретностима.
Програм се одвија кроз следеће модуле: