Геоинформатика мастер академске студије 2021

студијски програми
студијски програми
Карактеристике студијског програма
Облик студија
мастер академске студије
Година акредитације
2021
Број година
2
Укупан број бодова у току студирања
120
Звање по завршетку студирања
мастер инжењер геоинформатике

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Студијски програм мастер академских студија Геоинформатика траје четири семестра и вреди 120 ЕСПБ. Академски назив који се стиче по завршетку студија је мастер инжењер геоинформатике.
Мастер академске студије из геоинформатике конципиране су као продубљивање академских компетенција студената који су завршили основне студије геоинформатике. У структури предмета заступљене су специфичне области геоинформатике које не представљају свакоднедвну инжењерску праксу већ комплексне области које захтевају додатна знања за њихово сагледавање и решавање.
У оквиру студијског програма Геоинформатика, студенти стичу знања неопходна за пројектовање и управљање пројектима у геоинформатици, за коришћење напредне технике и технологије за прикупљање и обраду масовне количине геопросторних података, за изградњу и одржавање просторних база података и за извођење просторних анализа и презентације резултата тих анализа. Студенти продубљују знања стечена у оквиру основних академских студија из: геоинформатике, даљинске детекције, географских информационих система, картографије, база података, развоја и имплементације софтвера и информационих система, машинског учења и вештачке интелигенције. Студентима је омогућено да кроз велики број предемета изаберу уже области интересовања. Садржај предмета је савремен и омогућава студентима овладавање најновијим технологијама. Посебна пажња је посвећена стицању практичних искустава, где студенти кроз реализацију практичних задатака проверавају и утврђују стечена знања и  стичу вештине у раду са стандардном опремом и софтверским алатима.
Сви предмети студијског програма су једносеместрални, а на већини њих активна настава се састоји од предавања и рачунских вежби. У четвртом семестру студенти израђују мастер рад (28 ЕСПБ). Поредпохађања наставе, у обавезе студената спада стручна пракса (4 ЕСПБ) у трајању од 90 часова, која се обавља у привредним друштвима, научним институтима или државним институцијама из делатности геоинформатике и сродних области.
По завршетку овог програма студенти могу наставити своје образовање на програму докторских студија Геодезија и геоинформатика на Грађевинском факултету у Београду,или на сродним студијама у земљи и иностранству. Поред тога, студенти који заврше овај студијски програм имају проходност и ка специјалистичким академским студијама.

2. СВРХА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Основна сврха студијског програма мастер академских студија је образовање студената за професију мастер инжењера геоинформатике у области геодетско инжењерство. Знања, вештине и компетенције које стичу свршени студенти овог студијског програма су релевантне за захтеве привреде и друштва, а истовремено им омогућавају наставак образовања на нивоу докторских студија, истог или неког од сродних програма, у истој високошколској установи или на некој сродној високошколској установи у свету.
Мастер академске студије геоинформатике су конципиране тако да се директно наслањају на претходно стечено знање на истоименим основним академским студијама. На нивоу мастер  студија образују се специјализовани кадрови који су у могућности да изврше широк спектар сложених послова из области геоинформатике. Специјализовани кадрови могу да учествују у мултидисциплинарним научним и привредним пројектима у којима постоји потреба за знањима и вештинама из области геоинформатике.
Мастер студије геоинформатике одликује интердисциплинарност, односно постоје везе овог студијског програма са програмима инжењерских дисциплина на Универзитету у Београду, па на тај начин студијски

3. ЦИЉЕВИ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Основни циљ студијског програма је стицање знања, стручности и вештина за рад на креативним, специфичним практичним пословима у:
•    области геоинформатике,
•    области даљинске детекције,
•    моделирања коришћењем метотода геостатиске, ГИС-а, машинског учења и вештачке интелигенције,
•    развоју геоинформационих система,
•    картографској делатности,
•    креирању база података,
•    инжењерско техничким областима,
•    развоју и имплементацији софтвера,
•    областима машинског учења и вештачке интелигенције у геонаукама.
Поред наведеног студијски програм ће допринети и остварењу следећих циљева:
•    постизању неопходног нивоа знања из области геоинформатике,
•    стицању неопходних практичних знања у решавању конкретних високо стручних проблема,
•    развој склоности ка организацији посла, истраживачком и тимском раду,
•    обезбеђивању услова за наставак даљег школовања на докторским студијама,
припремање за професионално ангажовање кадра на домаћем и страном тржишту.

4. КОМПЕТЕНЦИЈЕ ДИПЛОМИРАНИХ СТУДЕНАТА
По завршетку програма мастер академских студија Геоинформатике, студент стиче опште академске и предметно-специфичне способности:
•    анализе, синтезе и предвиђања решења и последица примене различитих метода и поступака прикупљања, обраде и анализе геопросторних података и геоинформација;
•    развоја и имплементације просторних база података и инфраструктура на различитим нивоима;
•    пројектовања и реализације пројеката у области Геоинформатике;
•    развоја критичког мишљења и приступа у решавању сложених проблема укључујући и примену истраживачке методологије, развоја комуникационих способности и спретности и сарадње са ужим социјалним и међународним окружењем;
•    контролисања рада и вредновања резултата других ради унапређивања постојеће праксе;
•    примене знања у пракси у складу са професионалном етиком.
•    анализирања и вредновања приступа и техника за обраду аналогних и дигиталних сигнала, модела за претрагу информација и оцену квалитета, архитектуре просторних база података, кључних стандарда геоинформатике, концепата, компонента и принципа развоја инфраструктура просторних података, метода машинског учења, функционалности софтвера за обраду и анализе геопросторних података и геоинформација, техника за публиковање геопросторних података и геоинформација коришћењем веб технологија, техника за анализу просторно-временских података, принципа и метода вештачке интелигенције, принципа и техника конкурентног и дистрибуираног програмирања и основних принципа дистрибуираних рачунарских система, рачунарске графике и компјутерске визије, приступа за израду просторних модела вођених подацима, принципа пројектовања, имплементације и одржавања геоинформационих система, геовизуелизације геопросторних података и геоинформација, примене даљинске детекције, принципа на којима су засновани локацијски базирани сервиси, принципа и техника инжењерске фотограметрије и ласерског скенирања, и принципа масовне процене вредости непокретности.

По завршетку програма мастер академских студија Геоинформатике, студент ће бити у стању да:
•    дефинише, анализира и критички вреднује технике за развој софтвера, принципе пројектовања геопросторне базе података, геоинформатичке стандарде, структуру и методологију пројектовања, принципе за обраду дигиталних и аналогних сигнала и примене технологије ласерског скенирања, основне принципе и технике дигиталне фотограметрије и локацијски базираних сервиса, развој и прилагођавање софтвера за рад са геопросторним подацима, пројектовање геоинформационих система и рад са просторним подацима коришћењем веб технологија.
•    користи софтверске алате за обраду и напредне анализе геопросторних података;
•    користи напредне технике и софтверске алате за развој софтверских решења у области Геоинформатике;
•    израђује и реализује пројекте развоја и имплементације геопросторних база података, софтвера, инфраструктура просторних података, комуналних информационих система и система за масовну процену вредности непокретности.
•    самостално води пројектовање и реализацију најсложенијих пројеката у домену развоја софтверских решења у области Геоинформатике, примене технологија даљинске дтекције, обраде и анализе геопросторних података и геоинформација, развоја и имплементације геопросторних база података и инфраструктуре  просторних података, комуналних информационих система и система за масовну процену вредности непокретности;
•    планира и реализује научна и примењена истраживања из области Геоинформатике.

Књига предмета

 

Књига наставника

 

Одлука о акредитацији

 

Програм се одвија кроз следеће модуле:

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011