- О факултету
- Изабери ГРФ
- Упиши се
- Студије
- Наука и струка
- Документа
Грађевинарство |
Теоријска настава се изводи аудиторно кроз предавања на табли и уз помоћ презентационе технологије. Практична настава се изводи аудиторно кроз објашњења појединих јединица (делова елабората) и кроз самосталан рад студената у рачунарској учионици уз консултацију са наставником.
Упознавање студената са основним типовима, карактеристикама и елементима дренажних система. Упознавање са методама прорачуна елемената подземне и површинске дренаже.
Оспособљавање студената за примену стечених знања у пројектовању и извођењу дренажних система.
Увод – типови дренажних система (површински и подземни) и анализа проблема који се решавају њиховом изградњом. Физичко механичка својства земљишта потребна за прорачун дренаже. Услови примене подземне дренаже. Елементи подземних дренажних система заснованих на хоризонталној цевној дренажи и класификација према диспозицији. Критеријуми за пројектовање и хидраулички прорачун хоризонталног цевног дренажног система. Елементи и диспозиција вертикалних дренажних система (бунара) и критеријуми за димензионисање. Прорачун елемената вертикалне дренаже у стационарним и нестационарним условима. Тест пробног црпљења за прорачун непознатих параметара порозне средине. Критеријуми за пројектовање заштитних филтера. Дренажа објеката у фази градње. Слегање тла као последица изградње дренаже. Елементи система површинске дренаже. Дренажа путева и аеродрома: прорачун елемената система.
Д. Авакумовић: Хидротехничке мелиорације - елементи, Грађевински факултет, Београд, 2003.
Д. Авакумовић: Хидротехничке мелиорације - одводњавање, Грађевински факултет, Београд, 2003.
Д. Авакумовић, М.Станић: Хидротехничке мелиорације - збирка задатака, Грађевински факултет, Београд, 1995.