Катастар непокретности 2 [м2и1кн]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
дипломске академске студије
Статус предмета
обавезни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
2
2
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз предавања (презентације на рачунару) током којих се студенти упознају са теоријским основама и карактеристичним примерима. Предавања су праћена вежбама која се састоје у изради семинарског рада.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
60
0
30
0
10
Циљ предмета

Упознавање студената са теоријским и практичним аспектима израде и одржавања дигиталног катастра непокретности дефинисаног као земљишног информационог система и јавног сервиса

Исход предмета

Стицање теоријских и практичних знања и вештина у тродимензионалном приказу и евиденцији простора, развоју катастарског модела података и практичној примени државног информационог система катастра непокретности и водова.

Садржај предмета

Теоријска настава:Основни појмови о катастру као јавном регистру и сервису; Преглед и карактеристике савремених катастарских система у свету; Међународне катастарске организације; Начела о катастру FIG; Богорска декларација за катастарске реформе; Визија катастарског система - Катастар 2014; Карктеристика катастара Србије; Катастар у функцији развоју државе и локалне самоуправе; Преглед законских прописа везани за израду и одржавање катастра; Основне поставке дигиталног катастра; Катастарски подаци на WEB-u; Национална инфраструктура геопросторних података; Геодетско-катастарски информациони систем; Јавни сервиси о просторним информацијама;INSPIRE директива; Стандардизација дигиталних података катастра; Моделирање података катастра; Примена CADи GIS технологија у катастру; Катастарске реформе и побољшање катастра у Републици Србији; Планирање и програмирање радова на оснивању и обнови државног премера и катастра непокретности; Превеђење у дигитални облик података државног премера и кататсра; Израде дигиталних катастарских планова; Побољшање хомогености и  положајне тачности катастарских података (планова); Прикази издавање и коришђење података катастра.

 Практична настава – вежбе: Израда семинарског рада који обухвата теоријски и практични део на тему дефинисану из садржаја предавања који се односе на примену савремених технологија код превођења у дигитални облик, моделирање, обнову, одржавање и коришћење података катастра. 

Литература

1. Р. Михајловић: Катастар непокретности-писана предавања, Грађевинскифакултет у Београду, 2012.

2. М. Миладиновић: Катастар непокретности, Геокарта, Београд, 2004.

3. М. Миладиновић: Геодетски планови, Београд, 2005. Писана предавања

4.  J.Stoter: 3D Cadastre, Delft, 2004 (doktorska disertacija)

5. S. Marošan: Presentations from the lectures.

6. S. Marošan and other: Land Registration and Cadastre in Selected European Countries, CLC (Center for Legal Competence), ISBN Belgien (Intersentia): 978-90-5095-944-5, ISBN Deutschland (BWV): 978-3-8305-1664-4, ISBN Osterreich (NWV): 978-3-7083-0602-5, Wien-Graz 2009.

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011