Физичке основе даљинске детекције [м2и1фд]

Студијски програм
Геодезија
Врста и ниво студија
дипломске академске студије
Наставник
Статус предмета
изборни
ЕСПБ
5
Условни предмети
Бр. часова активне наставе - недељно
предавања
вежбе
други облици наставе
студијски истраживачки рад
3
1
0
0
Методе извођења наставе

Настава се изводи кроз класична предавања на табли и презентације на рачунару као и кроз практичну наставу у оквиру које се илуструје примена изложени физичких принципана конкретне проблеме из праксе.

Структура оцене - максималан број бодова 100
колоквијуми
семестрални
усмени
писмени
остало
40
10
50
0
0
Циљ предмета

Циљ овог курса је да студенте упозна са најважнијим физичким појавама и законима, као и принципима рада иређаја који се применјују код даљинске детекције.

 

Исход предмета

Студенти су упознати са физичким појавама и законима на којима се занива даљинска детекција , као и принципом рада и карактеристикама уређаја који се користе у даљинској  детекцији.

Садржај предмета

Теоријска настава:

1. Електромагнетни (ЕМ) таласи у слободном простору ( Поларизација, Спектри и Фуријеова анализа, Доплеров ефекат, Угаона расподела ЕМ зрачења, Топлотно зрачење)

2. Интеракција ЕМ таласа са материјом ( Простирање ЕМ ѕрачења кроз хомогене материјале, ефективна диелектрична константа и индекс преламања средине, Расејање ЕМ таласа на храпавим површинама и у простору, Рефлексија и емисија зрачења са различитих реалних материјала, Понашање ЕМ таласа у граничним условима, 

3. Интеракција ЕМ зрачења са Земљином атмосфером (Апсорпција и расејање на молекулима гаса, аеросолима. магли киши и снегу, као и у јоносфери.  

4. Електро-оптички системи у даљинској детекцији ( детектори видљивог и блиског инфрарвеног зрачења, детектори топлотног зрачења, принцип рада, спектрална и просторна резолуција, и њихове главне примене)

5. Пасивни микроталасни системи  (Основни принцип рада микроталасних система, Карактеристике и улога  антена, Осетљивост и ограничења система , Типови пасивних микроталасних система)

6.Активни радарски и ласерски системи на бази временског кашњења рефлектованог сигнала ( Ласерско снимање профила терена, Радарско одређивање висине, ефекти који утичу на тачност и неке примене, )

7. Активни радарски и ласерски системи на бази интензитета расејаног зрачења ( Лидар и примене,  Радарска једначиина и примена, Радари са реалном и синтетичком апертуром. 

8. Основне карактеристике детектованих сигнала и основни принципи њиховог процесирања 

. Практична настава:Примена теоријских основа на прорачун практичних примера у оквиру наведених области. 

 

Литература

1.W.G.Rees Physical Principles of Remote Sensing , Cambridge University Press (2001)

2.E. Schanda, Physical Fundamentals of Remote Sensing (1986)

3. В. Георгијевић и коаутори : Предавања из физике, Грађевински факултет, 2005, Београд.

4. Љ. Брајовић, писана предавања ѕа поједина поглавља

! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011