- О факултету
- Изабери ГРФ
- Упиши се
- Студије
- Наука и струка
- Документа
У четвртак 10. априла 2025. на Грађевинском факултету у Београду, Урош Мирковић маст. инж. грађ. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:
ТЕРМИЧКО-НАПОНСКА АНАЛИЗА ГРАВИТАЦИОНИХ БЕТОНСКИХ БРАНА
КОЈЕ СЕ ГРАДЕ МЕТОДОМ БЛОКОВА
Ментор: проф. др Владан Кузмановић
Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Љубодраг Савић, в. проф. др Мирослав Марјановић, проф. др Мирослав Живковић (Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу).
Честитамо!
Желите да видите и научите како се прикупљају подаци које сте обрађивали на Хидрологији и Основама хидротехнике и које ћете користити као улазне податке у свим стручним предметима? Летња школа хидрометрије је право место за примену стечених теоријских знања, овладавање вештинама организовања и извођења хидрометријских мерења и наравно, стицање нових познанстава и лепо дружење у природи са студентима из региона. А ко је традиционално организује пред лето или у рану јесен? Организују је наше колеге са Факултета наука о води из Баје у Мађарској, градићу на левој обали Дунава близу границе са Србијом. Летња школа ће ове године године бити реализована од 15. до 20. јуна. Mожете да погледате како је то изгледало у лето 2019. године овде.
Ко може да се пријави? Сви студенти који су одслушали Основе хидрологије или Основе хидротехнике.
Пријавите се попуњавањем формулара на интернет страници и о томе обавестите проф. Дејану Ђорђевић (dejana@grf.bg.ac.rs), локалног координатора. Обратите пажњу на рок - пријављивање траје до 20. априла у 20 сати.
У оквиру Horizon Circ-Boost пројекта, у ком Грађевински факултет Универзитета у Београду учествује као један од кључних партнера, одржаће се први у низу вебинара посвећених циркуларној градњи. Експерти са Грађевинског факултета и из компанија Penta Ge.Co. Construction и Beam Europe, као и представници Савета за зелену градњу Србије поделиће своја искуства о иновативним решењима у грађевинском конструктерству, техничким изазовима и значају циркуларне економије за грађевински сектор. Посебан фокус биће на примени рециклираног агрегата, електрофилтерског пепела, претходног коришћеног челика и рециклиране опеке у савременој грађевинској пракси. Учесници Circ-Boost пројекта представиће напредак и изазове у оквиру Пилота 3, чији је циљ развој, тестирање и демонстрација циркуларних решења у грађевинарству кроз изградњу модуларног и демонтажног приземног објекта. Вебинар ће се одржати 3. априла 2025. године са почетком у 11 часова. Линк за пријаву је овде.
Удружење инжењера консултаната Србије – АЦЕС у сарадњи са Грађевинским факултетом Универзитета у Београду вас позива да се пријавите и резервишете своје место на дводневној обуци:
ОД ПОНУДЕ ДО РЕАЛИЗАЦИЈЕ – ПРОЈЕКАТ ИЗ УГЛА ИЗВОЂАЧА, која ће се одржати 25 – 26. марта 2025. године у хотелу Putnik Inn у Београду.
Циљ курса: упознавање полазника са најбитнијим аспектима управљања пројектима из угла извођача, као и стицање вештина (на радионици) за примену појединих метода на конкретним пројектима.
Опис курса: Првог дана курса биће обрађене теме које пресудно утичу на успех извођача на пројектима:
• Формирање понуде – сагледавање свих шест врста трошкова, формирање динамичког плана и управљање ризицима на квантификован начин.
• Краткорочно (оперативно) планирање – разрада уговорног динамичког плана на недељни и дневни ниво.
Представиће се две методе: „Last Planner“ и Планирање на бази циклуса рада.
• Контрола реализације (за сваки нови оперативни план) – мерење прогреса, анализа трендова применом методе зарађене вредности, корективне мере.
На радионици која ће бити организована другог дана курса полазници ће самостално вежбати:
• циклограмско планирање са анализом токова и оптимизацијом циклограма,
• мерење продуктивности и губитка продуктивности на градилишту,
• контролу времена и трошкова применом методе зарађене вредности.
Предавачи:
в. проф. др Зоран Стојадиновић, дипл. грађ. инж.
асистент др Марија Ивановић, дипл. грађ. инж.
КАТЕДРА ЗА УПРАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТИМА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ, ГРАЂЕВИНСКИ ФАКУЛТЕТ У БЕОГРАДУ
Попуњен формулар за пријаву потребно је послати путем сајта и/или на имејл fidic@aces.rs , најкасније до 21.03.2025. године.
Метролошка лабораторија за еталонирање мерила угла и дужине већ 3 године активно учествује у оквиру међународног пројекта EPN (EUREF Permanent Network) Densification. Од 26. фебруара 2025. године учешће лабораторије је публиковано на званичном сајту EPND.
У среду 19. фебруара 2025. на Грађевинском факултету у Београду, Марко Станковић дипл. геод. инж. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:
„ОДРЕЂИВАЊЕ КВАЗИГЕОИДА ПРИМЕНОМ МОДЕЛИРАНИХ ВРЕДНОСТИ
ПАРАМЕТАРА ФУНКЦИОНАЛА АНОМАЛИЈСКОГ ПОТЕНЦИЈАЛА“
Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Драган Благојевић, доц. др Сања Грекуловић, проф. Владимир Булатовић (Универзитет у Новом Саду, Факултет техничких наука).
Честитамо!
У периоду од 15-19 септембра 2025. године одржаће се међународна конференција "International Conference on Recent Trends in Geoscience Research and Applications 2025" чији су организатори Грађевински факултет и Институт за Физику. Више информација можете погледати овде.
Грађевинско-архитектонски факултет Универзитета у Нишу у сарадњи са Огранком Српске академије наука и уметности у Нишу, организује међународну научну конференцију СИНАРГ 2025 – International Conference SINARG 2025 – Synergy of Architecture and Civil Engineering. Конференција ће се одржати у Научно-технолошком парку Ниш, у периоду од 11. до 12. септембра 2025. године.
Рок за пријем апстраката је 1. март, уз могућност продужења. Захваљујући подршци спонзора, учешће на конференцији је бесплатно.
Више информација о темама конференције, начину пријаве и важним роковима можете пронаћи на званичном вебсајту, као и у првом позиву који се налази овде.
Обавештење за заинтересоване за учешће у оквиру Еразмус+ програма за наредни циклус пријаве пројеката 2025. године.
У 2025. години ограничен је број пријава на максимално 10 по институцији за активности Партнерства за сарадњу (КА220), било у улози координатора или улози партнера, у свим секторима осим у сектору високог образовања) (КА220-HED).
За све остале типове пројеката као што су пројекти у оквиру општег образовања (КА220-SCH), стручног образовања и обука (КА220-VET), образовања одраслих (КА220-ADU) и у области младих (КА220-YOU) обавештења о намери пријаве пројекта путем Обрасца о намери пријаве пројекта достављене Универзитету у Београду до 20.02.2025. године биће разматране, а затим и донета одлука о давању сагласности за учешће на пројекту.
Додатно, за активност Мала партнерства (КА210) ограничен је број пријава на максимално 5 по институцији, било у улози координатора или улози партнера. Унутар ограничења од 5 пријава, институција може учествовати у улози координатора у 1 пријави.
И за исказивање намере за учешће у овој врсти пројеката важи рок до 20.02.2025.године.
Грађевински факултет учествовао је на седамнаестом регионалном Фестивалу науке који је одржан 12-14. децембра на Београдском сајму под слоганом „Еволуција идеја“.
Кроз поставку „Грађевинци развијају идеје нове за будуће изазове“ публика Фестивала науке је имала прилику да уочи како је еволуција идеја у грађевинарству, геодезији и геоинформатици омогућила изградњу сложених инфраструктурних система, боље управљање земљиштем и прецизно планирање урбаних и природних ресурса. Посетиоци су могли да виде модел речне долине, нове материјале који имају кључну улогу у погледу унапређења ефикасности, одрживости и сугурности објеката, уређаје који омогућавају бржа, високопрецизна мерења и обраду података и презентацију научно-истраживачких пројеката у којима учествује Грађевински факултет.