Све вести на сајту

Наш колега, доц. др Урош Ђурић, одржао је 24. јуна 2025. године гостујуће предавање на Универзитету у Упсали, Шведска, у оквиру студијског програма за геофизику Департмана за геонауке (интерни семинар).
Предавању под насловом "From Field Data to Risk Maps: An Introduction to Quantitative Landslide Risk Assessment" присуствовало је 15 истраживача, професора и доктораната.
Предавање је одржано у оквиру једног од ретких интерних семинара геотехничког усмерења у оквиру студијског програма геофизике на истоименом Департману, што му даје посебан значај у интердисциплинарном повезивању области, нарочито у контексту истраживања ризика од клизишта у тзв. "Quick clay" формацијама, која представљају значајан геохазард у Шведској.
Поред предавања, одржан је и састанак са руководиоцима "Smart Exploration Research Center"-а Универзитета у Упсали, током којег су размотрене могућности потенцијалне сарадње и заједничког учешћа на научним пројектима. Домаћин предавања и организатор је била др Магдалена Марковић Јухлин, доцент за примењену геофизику и координатор за иновације истоименог центра.

03-07-25
Наука и струка

Нa Грађевинском факултету у Београду, у летњем семестру школске 2024/2025. године, по први пут ће предмете из уже научне области Механика стена и подземне конструкције (Саобраћајни тунели, Подземне конструкције, Механика стена и подземне конструкције) држати професор са изузетним међународним научним и стручним искуством – в. проф. др Војкан Јовичић.

Проф. Јовичић је докторирао у Лондону из области геотехнике, а затим радио као пројектант у компанији Ove Arup and Partners и као универзитетски професор у Љубљани. Више од две деценије активно учествује у пројектовању тунела и подземних конструкција. Био је одговорни пројектант на преко 30 тунела у региону (Караванке, Печуј, Вијенац, Караула и др), укупне дужине 55 км.

Аутор је више од 20 радова у међународним часописима, рецензент преко 100 научних чланака, био је члан уређивачког одбора Geotechnique и потпредседник светског друштва за механику стена ISRM. Добитник је награде Инжењерске коморе Словеније за изврсност.

Ужа научна област Механикa стена и подземнe конструкција представља једну од најперспективнијих и најдинамичнијих сегмената савременог грађевинарства. Настава се реализује уз могућност стицања савремених знања и практичних вештина од врхунског стручњака са међународним научним и стручним искуством у овој области.

20-06-25
Наука и струка

У четвртак 12. јуна 2025. на Грађевинском факултету у Београду, Данило Јоксимовић маст. инж. геод. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:

„МОДЕЛИРАЊЕ СИНТЕТИЧКИХ КОЕФИЦИЈЕНАТА СФЕРНО ХАРМОНИЈСКОГ РАЗВОЈА ПОТЕНЦИЈАЛА ЗЕМЉИНЕ ТЕЖЕ ЗА ПОТРЕБЕ ОДРЕЂИВАЊА ГЕОИДА У ЛОКАЛНОМ ПОДРУЧЈУ“

Ментор: в. проф. др Олег Одаловић

Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Драган Благојевић, доц. проф. др Сања Грекуловић, в. проф. др Владимир Булатовић (Универзитет у Новом Саду, Факултет Техничких наука).

Честитамо!

12-06-25
Наука и струка

 

Грађевински факултет Универзитета у Београду расписује КОНКУРС за избор у звање и заснивање радног односа. Више информација потражите овде.

04-06-25
Наука и струка

Наш колега, доц. др Марко Маринковић, одржао је 21. 05. 2025. године предавање по позиву на престижном Универзитету у Стенфорду (Stanford University) у Сједињеним Америчким Државама. Предавање је било посвећено драгоценим сазнањима и искуствима стеченим на теренима у Албанији (2019.), Хрватској (2020.) и Турској (2023.) након разорних земљотреса, која могу бити од користи студентима и грађевинским инжењерима. Поред тога, доц. Маринковић је представио и истраживачке пројекте нашег факултета на којима учествује. Детаљан опис предавања може се наћи на следећем линку овде.

23-05-25
Наука и струка

ГРАЂЕВИНСКИ ФАКУЛТЕТ pасписује КОНКУРС за избор у звање и заснивање радног односа за:

Једног ВАНРЕДНОГ ПРОФЕСОРА за ужу научну област БЕТОНСКЕ КОНСТРУКЦИЈЕ, са пуним радним временом, за рад на одређено време од пет година.

Више информација потражите овде.

 

 

15-05-25
Наука и струка

Удружење инжењера консултаната Србије – АЦЕС у сарадњи са Грађевинским факултетом Универзитета у Београду вас позива да се пријавите и резервишете своје место на дводневној обуци:

ОДШТЕТНИ ЗАХТЕВИ НА ГРАЂЕВИНСКИМ ПРОЈЕКТИМА – КВАНТИФИКАЦИЈА И ПРЕВЕНЦИЈА, која ће се одржати 03 – 04. јуна 2025. године у хотелу Putnik Inn у Београду.

Курс обухвата предавања, примере, радионицу и дискусију у вези квантификације одштетних захтева, као и посебно предавање везано за спречавање појаве одштетних захтева на инвестиционим пројектима у грађевинарству.

Циљна група: виши и средњи менаџмент грађевинских предузећа, министарства, јавних предузећа и локалних самоуправа, као и стручњаци различитог профила ангажовани или заинтересовани за одштетне захтеве на пројектима у грађевинарству.

Предавачи:
в. проф. др Зоран Стојадиновић, дипл. грађ. инж.
доц. др Марија Ивановић, дипл. грађ. инж.

КАТЕДРА ЗА УПРАВЉАЊЕ ПРОЈЕКТИМА У ГРАЂЕВИНАРСТВУ, ГРАЂЕВИНСКИ ФАКУЛТЕТ У БЕОГРАДУ
Попуњен формулар за пријаву потребно је послати путем сајта www.aces.rs и/или на имејл fidic@aces.rs  , најкасније до 01.06.2025. године.

Више о самом курсу и пријавни формулар можете погледати овде.

 

13-05-25
Наука и струка

У раду "Надстрешница зграде железничке станице у Новом Саду - стручне и процедуралне чињенице од трагедије до данас" др Јелена Добрић и др Сања Фриц анализирају и процењују "конструкцијске и процедуралне" узроке који су директно и/или индиректно довеле до трагичног колапса надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду. У својој анализи ауторке користе јавно доступне информације и реферишу релевантне научне изворе. Коауторски рад можете прочитати овде.

24-04-25
Наука и струка

У четвртак 10. априла 2025. на Грађевинском факултету у Београду, Урош Мирковић маст. инж. грађ. одбраниo је докторску дисертацију под насловом:

ТЕРМИЧКО-НАПОНСКА АНАЛИЗА ГРАВИТАЦИОНИХ БЕТОНСКИХ БРАНА
КОЈЕ СЕ ГРАДЕ МЕТОДОМ БЛОКОВА

Ментор: проф. др Владан Кузмановић

Чланови комисије за одбрану били су: проф. др Љубодраг Савић, в. проф. др Мирослав Марјановић, проф. др Мирослав Живковић (Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу).


Честитамо!

14-04-25
Наука и струка

Желите да видите и научите како се прикупљају подаци које сте обрађивали на Хидрологији и Основама хидротехнике и које ћете користити као улазне податке у свим стручним предметима? Летња школа хидрометрије је право место за примену стечених теоријских знања, овладавање вештинама организовања и извођења хидрометријских мерења и наравно, стицање нових познанстава и лепо дружење у природи са студентима из региона. А ко је традиционално организује пред лето или у рану јесен? Организују је наше колеге са Факултета наука о води из Баје у Мађарској, градићу на левој обали Дунава близу границе са Србијом. Летња школа ће ове године године бити реализована од 15. до 20. јуна. Mожете да погледате како је то изгледало у лето 2019. године овде.
Ко може да се пријави? Сви студенти који су одслушали Основе хидрологије или Основе хидротехнике.
Пријавите се попуњавањем формулара на интернет страници и о томе обавестите проф. Дејану Ђорђевић (dejana@grf.bg.ac.rs), локалног координатора. Обратите пажњу на рок - пријављивање траје до 20. априла у 20 сати.

07-04-25
Наука и струка
! Сајт је оптимизован за Firefox, Chrome и IE 9+           ЛуАн-011